Co všechno ovlivňuje výkon klimatizace
V první řadě jsou to technické podmínky daného prostoru. Ty se mění s velikostí oken, světovou stranou, zateplením i umístěním prostoru v domě (podkroví, sklep, apod.). Také je zásadní počet lidí v klimatizované místnosti či elektrospotřebičů vyzařujících do prostoru teplo.
Jestliže počítáte s klimatizací i na vytápění objektu, je potřeba zohlednit i tepelnou ztrátu budovy. Jestliže je v objektu o objemu 140 m3 tepelná ztráta například 6 kW, bude naprosto nedostačující klimatizace o výkonu 5 kW, i když podle objemu by stačila. Nehledě na to, že topný výkon se snižuje s klesající teplotou exteriéru. Všechny tyto faktory je třeba při výběru optimálního výkonu zohlednit, proto je lepší objednat si profesionála v oboru a nechat si požadovaný výkon spočítat.
Energetická účinnost
Jedná se o vyjádření chladicího faktoru (EER) nebo případně i topného faktoru (COP). Konkrétně o koeficient poměru výkonu a příkonu, popisují tedy efektivitu přístroje (schopnost přeměnit maximum energie na užitečnou práci). Čím lepší poměr, tím lépe pro vás – ale nelze s ním pracovat doslova. Slouží spíše k porovnání klimatizací, protože se liší v závislosti na tepelných podmínkách.
Hlučnost
Hlučnost vás zajímá prakticky u jakéhokoliv spotřebiče, který je v provozu delší dobu v kuse. Klimatizace při svém provozu generuje hluk činností motoru, která odpovídá do jisté míry jejímu výkonu. Dá se tedy zjednodušeně říct, že větší výkon znamená větší hlučnost (obzvláště takzvaný TURBO režim chlazení bývá hodně slyšet). I při stejném výkonu se ale mezi sebou jednotlivé modely liší a pokud plánujete mít klimatizaci puštěnou dlouhodobě, jistě oceníte spíše tišší model. Obvyklá hlučnost se pohybuje kolem 60 až 65 dB. To je znatelná hlučnost, kterou lze přirovnat k myčce nádobí nebo hlasitému hovoru. Klimatizace s hlučností přes 70 dB už vůbec nedoporučujeme kupovat, ty vás budou při práci i odpočinku rušit. Naopak, tiché modely se pohybují kolem 55 dB, nejtišší nástěnné klimatizace pak dokonce pod 40 dB. Těch si při provozu skoro nevšimnete, neboť nejvíce hluku generuje jejich vnější jednotka, schovaná za zdí.
Parametry topení
Pokud zvládá vaše klimatizace i vytápění, pak se jí na energetickém štítku objeví pro režim topení stejné parametry, jako pro režim chlazení. Tedy energetická třída (opět doporučujeme, aby byla co nejvyšší, s ohledem na spotřebu energií a dodatečné provozní náklady), spotřeba za hodinu, energetická účinnost a výkon. Opět je třeba zdůraznit – klimatizace do malých prostor velkou místnost nevytopí, její účinek bude trvat dlouho a bude minimální. Klimatizace s velkým výkonem bude efektivní, ale bude mít větší spotřebu a pořizovací náklady budou vyšší. Doporučujeme opět hledat vhodný kompromis.
Energetická třída
Energetické třídy jistě znáte od jiných spotřebičů (lednice, pračky atd.). Jedná se o důležitý parametr, který vypovídá o šetrnosti a efektivitěpřístroje. Ke znázornění příslušnosti k dané třídě se používají barevné pruhy (od zelené po červenou) a písmenné označení od třídy A+++(nejúspornější) po třídu D. Spotřebiče horších tříd se postupně přestávají prodávat, a tak se dnes na trhu setkáte spíše s „áčkovými“ klimatizacemi (a jiné se ani nevyplatí kupovat) s různým počtem plus. Čím lepší třída, tím je obvykle spotřebič dražší, ale o to nižší budou náklady na jeho provoz. Klimatizaci třídy B pořídíte sice levněji, než klimatizaci třídy A++, ale na jejím provozu zaplatíte za energii ušetřenou částku několikanásobně.
Energetický štítek jako ideální zdroj informací
Klimatizace jsou jedním z druhů zboží, které podle nařízení EU musí energetickým štítkem disponovat. Jedná se o stručný souhrn klíčových informací o zařízení. Data jsou na něm uvedená přesně, přehledně a v jednotné formě, což vám usnadní vzájemné srovnání. Jak ukazuje ilustrace níže, existuje u klimatizací více forem energetických štítků. Nejjednodušší štítek je pro jednoduché mobilní klimatizace s funkcí chlazení (EER), složitější pro mobilní klimatizace, umožňující topení (EER i COP). Štítek s mapou Evropy je pak určený pro splitové klimatizace (SEER a SCOP). V následujících kapitolách si potom projdeme jednotlivé údaje na štítku.

Máte dotaz? Kontaktujte nás!
Emailová adresa
+420 777 444 983